Results

May 2017

Posted by Administrator (admin) on May 06 2017
Results >> May 2017

 

 

WEDNESDAY 31st MAY STABLEFORD AMCR 71 

A Grade
Winner Allan Jagoe (17) 34 pts Runner Up Andrew Roseby (16) 31 pts.
  
Ball Winners
A Roseby 31, G Claney 30.
 
Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 4th 2nd Shot Aronld Sparks. 
 
 
 

 

SATURDAY 27th MAY STABLEFORD AMCR 71 

A Grade
Winner Greg Claney (14) 37 pts Runner Up Peter Ternes (11) 36 pts.
 
B Grade
Winner Andrew Rosbey (16) 35 pts Runner Up Jai Rinaldo (17) 34 pts.
  
Ball Winners
P Ternes 36, D Matthews 34, P Evans 34, S Hancock 34, J Rinaldo 34.
 
Nearest The Pins
1st Greg Langdon, 4th 2nd Shot David Clark, 14th David Clark, 16th Greg Claney.
 
 
 
 
 
WEDNESDAY 24th MAY STABLEFORD AMCR 71 
 
A Grade
Winner Aaron Jose (5) 33 pts Runner Up Andrew Roseby (16) 32 pts.
  
Ball Winners
A Roseby 32, G Claney 31.
 
Nearest The Pins
1st Michael McDonald, 14th Peter Ternes, 16th Andrew Roseby.
 
 
 
 

SUNDAY 21st MAY2016 ANNUAL TOURNAMENT

 WOOD PARK WINES KING VALLEY MIXED PINEHURST & MENS STABLEFORD
 
Mixed Pinehurst Handicap
WINNERS                       Peter & Robyn Ternes             (10.13)           74.87
RUNNERS UP                David Piggott & Marg Curtis  (13.88)           78.12
 
Mens Sableford
Winner                             Peter Gilligan  (18)                           35 pts    
Runner Up                       John Welch     (18)                           33 pts
 
Nearest The Pins             Ladies                                        Men's
  1st                                  
  8th                                                                                   
  14th                               Marg Curtis                          Alex Jones
  16th                                
 
Ball Winners
Ian Wise & Denise Shanks 78.37.

 

 

SATURDAY 20th May ANNUAL TOURNAMENT MENS 18 HOLES STROKE

WAW CREDIT UNION AMCR 71

18 Holes Scratch 
A Grade
Winner  Peter Miller (2)  78, 
Runner Up Justin Gamble (2)  81
B Grade
Winner Peter Ternes (11)   88
Runner Up Thomas (11)    91
C Grade
Winner David Piggott (20)  100
Runner Up Stephen Star (19) 102
 
 18 Holes Handicap 
A Grade
Winner  Alex Jones (8)  76
Runner Up  Michael Buckley (5)   77
B Grade
Winner Michael McDonald (17)  74
Runner Up Ryan Smith (16)  78
C Grade
Winner Kevin Kerlin (26) 74
Runner Up Trout Batt (24)  79
 
Nearest The Pin Winners 
1st Stephen Haugh, 4th 2nd Shot Trout Batt, 8th Peter Miller, 14th Stephen Williams, 16th Michael Buckley.
 
Ball Winners
P Evans 78, C Piazza 78, G Langdon 79, D Hillas 80, P Gillian 81, A Sutherland 81, D Clark 82, G Browne 82 c/b. 
 
 
 

 

FRIDAY 19th MAY ANNUAL TOURNAMENT RINLATECH ENGINEERING MEN'S & LADIES 4BBB STABLEFORD 

Ladies 
Winners  Barb Welch (24) & Judy Bynon (17) 42 pts
Runners Up Kylli Vasey (36) & Jan Roseby (17) 41 pts
 
Men's
Winners Peter Vasey (25) & Andrew Roseby (16) 41 pts
Runners Up Peter Ternes (11) & Karl O'Shaughnessy (16) 40 pys c/b
  
Ball Winners
Ladies K Holmes & R Ternes 39, F McLees & A Bryant 38 c/b.
Men's A Jose & S Hancock 40, J Hemphill & N Holmes 39, G Claney & D Piazza 38 c/b. 
 
Nearet The Pins
1st Sandie Church & Karl O'Shaughnessy, 8th Judy Bynon, 14th Denis Piazza & Sandra Piazza, 16th Judy Bynon & Aaron Jose. 
 
 

  

WEDNESDAY 17th MAY ANNUAL TOURNAMENT DRUMMOND GOLF

& EDGE FM MIXED & MEN'S AMBROSE  

Mixed Scratch
Winners Angela & Karl O'Shaughnessy                            73
 
Mixed Handicap
Winners Ann Bryany & Jon Harrington  (15.75)                67.25
 
Men's Scratch
Winners  Barry Wright & Ian Wise                                        73
 
Men's Handicap
Winners Keith Cundy & David Clark    (10)                       65
 
Ball Winners
CPiazza & D Matthews 66.75, A Ferrari & S Haugh 67, M Broz & D Piggott 76.5, R & P Ternes 68.25, S & D Piazza 68.25
 
Nearest The Pins 
1st Kerry Newton & Allan Ferrari 8th Kay Cullen & Ian Wise, 14th Angela O'Shaughnessy & Peter Ternes, 16th Ann Bryant & Peter Ternes.
 
 

 

SATURDAY 13th MAY FINAL ROUND CLUB CHAMPIONSHIPS AMCR 71  

A Grade 
Winner Craig Piazza (9) 81/72 Runner Up Greg Claney (14) 87/73.
 
B Grade 
Winner Andrew Roseby (16) 90/74 Runner Up Troyt Batt (24) 98/74.
  
Ball Winers
G Claney 73, J Rinadlo 74, T Batt 74, T Nippress 75, I Giovannoni 75, B Bynon 76.
 
Nearest The Pins
1st Greg Claney, 4th 2nd Shot Greg Claney, 8th Colin Fraser, 14th Aaron Jose, 16th Trevor Nippress. 
 
The Winners of the Championships are as follows
A Grade Winner Michael Buckley 224.
B Grade Winner Mick Clancy 273.
C Grade Winner John Welch 297.
Handicap Winner David Matthews 224. 
 
 

 

WEDNESDAY 10th MAY STABLEFORD AMCR 71 

A Grade
Winner David Piggott (20) 36 pts Runner Up David Clark (13) 35 pts.
  
Ball Winners
D Clark 35, A Milford 34, A Corcoran 33, G Claney 32.
 
Nearest The Pins
1st Andrew Millford, 4th 2nd Greg Claney, 8th Andrew Roseby, 14th David Piggott. 
 
 
 
 
 
SUNDAY 30th APRIL PENNANT. 
Handicap Section 2 Played Yackandandah at Black Bull Yarrawonga in the final  and won 4.5/.5
 
Micheal Buckley won 2 up, Paul Evans Squared, Spider Hancock won 3/2, Karl O'Shaughnessy won 1 up, Michael McDonald won 3/2.
Also to the other members of the team Jye Cunneen, Colin Fraser, Geoff Veldman congratulations to all the members of the team for such a great team effort.

 

 

SATURDAY 6th MAY STROKE DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL
2nd ROUND CLUB CHAMPIONSHIPS AMCR 71 
 
A Grade and Medal 
Winner David Matthews (9) 79/70 Runner Up Michael Buckley (5) 78/73.
 
B Grade 
Winner Peter Vasey (25) 97/73 Runner Up Geoff Veldman (23) 97/74.
  
Ball Winers
M Buckley 73, A Jose 74, G Browne 74, A Jagoe 75, G Langdon 75 c/b.
 
Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 4th 2nd Shot Mick Clancy, 8th Alex Jones, 14th Geoff Veldman, 16th Geoff Veldamn. 
 
The leaders of the Championships are as follows
A Grade M Buckley 157 D Matthews
160, A Jose 167,
B Grade M Clancy 178, D Clark 186, S Hancock 186.
C Grade G Veldman 194, J welch 199, K Cundy 207.
 
 
 
 
WEDNESDAY 3rd MAY STABLEFORD AMCR 71
 
A Grade
Winner John Welch (19) 38 pts Runner Up Arnold Sparks (35) 38 pts.
  
Ball Winners
A Sparks 38, K O'Shaughnessy 31, A Rsoeby 31.
 
Nearest The Pins
1st Keith Cundy, 4th 2nd Andrew Roseby, 8th Greg Claney, 14th Keith Cundy, 16th David Piggott. 
 
 

 

Last changed: Jun 04 2017 at 8:58 AM

Back